Burberry Children

     Brytyjskiego domu mody Burberry nie trzeba nikomu przedstawiać. To do niego należy najczęściej kopiowany wzór na świecie – charakterystyczna krata. Istniejący od 1856 roku Burberry stworzył kilka kultowych już produktów, takich jak: wełniany szalik w kratę, beżowy trencz (w  wersji damskiej, męskiej i dziecięcej), czy perfumy London. Znana na całym świecie marka ma również propozycje dla dzieci. Burberry mogą nosić zarówno noworodki, jak i nastolatkowie, bowiem oferta domu mody jest bardzo szeroka.

Najpierw kilka słów o historii jednego z najpopularniejszych na świecie domów mody.

Historia słynnej brytyjskiej marki zaczęła się w Basingstoke, w angielskim hrabstwie Hampshire, kiedy to w roku 1856, młody, zaledwie 21-letni Thomas Burberry założył mały sklepik z konfekcją męską przy Winchester Street. Na pierwsze sukcesy nie musiał długo czekać. Dzięki doskonałej jakości tkanin i perfekcyjnemu wykonaniu swoich płaszczy, szybko zyskał grono swoich stałych klientów. Nie minęło wiele czasu, a popularność młodego sukiennika stała się tak wielka, że mały sklepik przeobraził się w przestronny magazyn.

 

Innym ważnym symbolem, do dziś kojarzonym z brytyjską marką stał się jeździec na koniu (Equestrian Knight) z łacińskim podpisem „prorsum”, czyli „naprzód”, który miał świadczyć o innowacyjności tkanin Burberry. Zaczął on funkcjonować jako logo marki już w 1901 roku, w czasie wojny burskiej, co tym bardziej podkreśla, że hasło „prorsum” nie zostało wykorzystane przypadkowo. W 1909 roku, firma zarejestrowała go jako znak towarowy, a sam znak konnego jeźdźca miał być niezastąpionym strażnikiem wartości marki, czyli podkreślać jej prestiż i wysokie standardy. W jego wizerunku nic nie było przypadkowe – nawet zbroja, którą miał na sobie sugerowała ochronę, jaką miała zapewniać odzież wierzchnia Burberry.

Słynna krata

Nie należy zapominać również o wspomnianej już kratce, funkcjonującej pod angielską nazwą Haymarket Check czy Burberry Classic Check. To właśnie ona pojawiła się na podszewkach płaszczy w 1924 roku i stała się kolejnym, obok konnego jeźdźca i trenczu znakiem handlowym marki.

Kraciasty wzór od Burberry początkowo był stosowany jedynie na podpince płaszczy przeciwdeszczowych. Wypromowały go dopiero w 1964 roku brytyjskie sportsmenki, biorące udział w letniej olimpiadzie w Tokio. Otóż gdy wysiadły one z samolotu zaczęły oblegać je rzesze fotoreporterów prosząc by sportsmenki ustawiły się do zdjęcia. Było wówczas dość ciepło, więc kobiety zdjęły płaszcze i przewiesiły je sobie przez ramię. Przez przypadek zrobiły to podpinką do góry. W ten właśnie sposób świat zwrócił uwagę na wzór podpinki płaszczy Burberry, „angielska kratka” stała się symbolem użytecznej elegancji. Dziś, chyba już każdy zna jej charakterystyczne odcienie czerwieni, czerni i bieli na kamelowym tle.


 

 

Najpopularniejszy na świecie trencz.

 

W 1911 r. ruszyła na biegun południowy słynna norweska wyprawa pod dowództwem Roalda Amundsena. Kapitan zabrał ze sobą namioty zrobione z gabardyny – w ten sposób ostatecznie potwierdzono wysoką jakość materiału w warunkach ekstremalnych. Wkrótce potem podróżujący po Antarktydzie sir Ernest Shackleton obwieścił światu, że jeden z jego ludzi zawdzięcza gabardynowemu ubraniu życie – przeżył rzekomo dwa dni i dwie noce pod gołym niebem i nie nabawił się nawet odmrożeń! W kombinezony zaprojektowane i wykonane u Burberry’ego ubrani byli również John William Alcock i Artur Whitten Brown – lotnicy, którzy w 1919 r. jako pierwsi przelecieli nad Atlantykiem Północnym.

Sława marki rosła z dnia na dzień. Nadszedł rok 1914, wybuchła wojna. Wiele firm splajtowało, dla niektórych jednak nadeszły złote czasy. Thomas Burberry otrzymał gigantyczne zlecenie na uszycie pół miliona płaszczy wojskowych. Wystarczyło kilka niewielkich poprawek na modelu z wojny burskiej, aby powstał klasyczny, znany do dziś trencz (z ang. „trench coat”, płaszcz do okopów). To właśnie z tego czasu pochodzą pagony na ramionach i sprzączki (tzw. d-rings) znanego nam wszystkim „cywilnego” trencza. Te ostatnie służyły kiedyś do zamocowania tornistra, mapnika, lornetki, granatów lub maski gazowej.

Trencze nie straciły popularności po wojnie. Nosili je Humphrey Bogart i Ingrid Bergman w „Casablance”, Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego”, Peter Sellers w „Różowej Panterze”.

 

Burberry Children

Projekty dla dzieci, mimo że zawsze na czasie, mają zawsze w sobie nutę brytyjskiej elegancji. Często przewija się w nich motyw charakterystycznej kratki.  Zobaczcie sami:

Wełniane poncho , szalik w kratę, czapka z pomponem i kalosze na londyńską pogodę.

Klasyczny trencz w zestawie z czarnymi rurkami i trampkami. Wersja unisex.

Zamszowa kurtka biker w zestawie z białą sukienką i trampkami.

Słodko- sukienka w kratę i sweterek w kolorze brudnego różu. Do tego białe trampki. Super zestaw na wiosnę!

Kultowy trencz, tym razem w kolorze cukierkowego różu. Wersja mini.

Piękna, koronkowa sukienka w zestawie z białymi sandałkami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *